Találkozás, kapcsolat, közösség

A Partiumi Háló már 1995-től folyamatosan működött, ugyan név és hivatalos forma nélkül, de hagyományteremtően elindultunk, néhány tanár és szülő kezdeményezésére, akinek nem volt mindegy, hogy a gyermekek a szabadidejükben illetve a vakációban mit tesznek és hol vannak. A kezdeményezés 2004-ben kapott hivatalos formát, mint a Partiumi Háló Egyesület.

Később már nem csak a táborokra koncentráltunk, hanem az év közbeni eltöltendő szabadidőre is. Ma már küldetésként és hivatásként vállaljuk teendőinket. Nagy öröm számunkra, hogy nemes feladatainkhoz már felnőtt az az első generáció, akikért kezdtük, és az eredmények láttán még elszántabban szállunk szembe a nehézségekkel. Az első ?fecskékből" mára már munkatársak lettek.
Így folyamatosan jött előbb a Szentjánosbogár ötlet, majd a HÁLÓ, és így már névvel, komplexebb célkitűzésekkel, szélesebb megérintődéssel próbáljuk formálni a társadalmat, amelynek része vagyunk. Valamint megpróbáljuk tartalommal megtölteni a saját életünket és a környezetünkben élőkét is.
Találkozóink, táboraink, és különböző rendezvényeink több éves hagyományra tekintenek vissza.
A találkozók ötletét a Magyarországon és a Kárpát-medence más régióiban már 1990 óta működő Háló közösség adta, amihez mi is csatlakoztunk a 2002-es évtől.
Úgy láttuk, hogy a fiatalokat, nagyon megfogta és formálta mindaz a törekvés, amit a Háló képvisel: az ismerkedés, az információ- és tapasztalatcsere, a kapcsolatépítés, a kapcsolatteremtés, az ismeretek bővítése, a közösségekben rejlő értékek bemutatása, a közös gondolkodás és aktivitásokon keresztül újabb regionális szintű együttműködések elindítása.

Nagyváradi Háló Találkozót tartottunk már több alkalommal:
2003. április. 25. ? 27.
2003. november. 21. ? 23.
2004. november. 25. - 27.
2005. szeptember. 23. - 25.
2006. szeptember. 21 ? 24
2007. szeptember. 22. ? 25.
2008. április 11. -13., november. 20.-22.
2009. június. 26-28, november 20-22.

A találkozók programjainak nagy sikerei voltak és vannak a mai napokban is. Vendégeink érdekes és lebilincselő előadásai elvarázsolják a hallgató közönséget. Kiemelten nagy sikere volt a 2004 novemberében tartott találkozónak, a magával ragadó előadásoknak köszönhetően számos fiatal csatlakozott a Partiumi Hálóhoz. 2005 szeptemberében tartott találkozó eredményei a vártnál is nagyobb volt. Bemutatkoztak azok a csoportvezetők, akiket az év folyamán képeztünk. ?Valahol ki van jelölve a helyed" és Népszokásaink, milyen módon, milyen jelképekkel ünnepelünk!", voltak a témáink. A fiatalok megismerték és megvitatták azt, hogy hogyan találhatják meg azt a helyet, ahol jól érezhetik magukat, otthonra találhatnak, barátok veszik őket körül. Milyen módon segítik a népszokások és hagyományok a fiatalokat. Hogyan erősíti gyökereiket, ha tudatosítják magukban hovatartozásukat.
Felnőtt találkozót tartottunk: 2002 novemberében (28-29.), amikor adventi koszorúkötés mellett még szerepeltek a programban előadások, beszélgetések és táncház. 2004. április 24-i találkozón a Szent korona eszmeiségéről és a család és gyermeknevelésről hallgathattunk gondolatébresztő előadásokat. Az eredmények önmagukért beszéltek, a lelkesedés, az öröm határtalan méreteket öltött és az a tény, hogy minél hamarabb szeretnének újabb találkozókat. Ugyan ezt a két találkozót felnőtteknek szerveztük azt gondolván, hogy a fiatalokat kevésbé érdeklik ezek a témák, de tévedtünk, nagyon is érintettek és érdeklődőek voltak. Olyannyira, hogy áprilisban, 90 -100 résztvevőre számítottunk, és e helyett 150-en voltunk. Ennek a létszámnak 65%-a fiatal volt.

2004-ben Találkozókat tartottunk: Nagyszalontán, Aradon, Nagyváradon, Temesváron és Déván, melyek alkalmat teremtettek az egymásra figyelésre, lehetőséget nyújtottak a kikapcsolódásra, és feltöltődésre és hidat hoztak létre a résztvevők között.

2005-ben: Találkozóink száma megnövekedett, így Nagybányán, Szatmárnémetiben, Zilahon, Nagykárolyban, Nagyváradon, Szentjobbon, Nagyszalontán, Aradon, Temesváron, Déván, Resicabányán is lehetőség nyílt arra, hogy a fiatalok és a felnőttek találkozzanak, barátságot kössenek, és felismerjék egymás értékeit.

A 2006-os évben ezek a találkozóink még tovább fejlődnek, hiszen az embereknek igénye van az ilyen típusú rendezvényre ahol elsősorban a személyükre figyelnek oda, fontosnak érezhetik magukat, ott ahol élnek, ezáltal növeljük bennük a felelősségteljes gondolkodást, és megtapasztalják, hogy a felnőttek társadalma igényli fiatalos lendületüket.
A 2006 évben a Partiumi Háló vállalta, a minden évben megrendezendő Kárpát-medencei Háló Nagytalálkozó megszervezését. A Kárpát ? medence minden részéről várjuk a különböző közösségek képviselőit. A Találkozóra 450 főt érkezett, és ebből 50% fiatalt. A programokat úgy szerveztük meg, hogy az a fiatalok igényeinek is kielégítő legyen. Nagy élményekkel tértek haza mind a fiatalabbak, mind az idősebb generáció.

A 2007-es évben a találkozó biztosította a résztvevők hitéletének erősödését, hozzájárult a kulturális kezdeményezések megvalósulásához, a közösségek erősítéséhez. A Találkozó alatt elhangzott több előadás, szentmisék, bűnbánati liturgiák, kézműves foglalkozások által pedig a szabadidős programokat fedtük le. A részvevők figyelmét megpróbáltuk a hit és az erkölcsi norma felé irányítani.

2008-ban két találkozót is szerveztünk Nagyváradon, egyet az ifjúságnak április. 11.-13 között, egyet vegyes korosztálynak, október. 17.-19 között, amelyen az ifjúság is szép számban megjelent. A találkozóinkon több generáció képviselői vesznek részt, akiknek számos élményben van részük ezen a programon. Egymást meghallgatva, tanítva, mesélve, segítenek a mindennapi élet nehézségein túllépni, szeretettel, gondviseléssel fordulnak korosztálytól függetlenül egymáshoz, mely szintén egy jobb érzést nyújt minden résztvevőnek, és hazatérve nyitottabban kémlelik a világot, egymást.
Az első 2008-as évi találkozó témája a hivatáshoz kötődött, mely fontosnak bizonyult a fiatalok körében. Az októberi találkozó fő témájának a család és az értékein lettek általunk kiválasztva, melyet szintén köreinkben híres előadók, görög katolikus papok és társaik adtak elő nagyon magával ragadó pillanatokkal.

A 2009-es évben a partiumi régióban találkozók száma megsokszorozódott, tartottunk találkozókat: Szatmárnémetiben, Nagykárolyban, Nagyszalontán, Nagyváradon, Tenkén, Resicabányán, Nagybányán, Aradon, Déván lelkigyakorlat.

Táborokat 1997-óta szervezünk, az első alkalommal Nagyváradon rendeztük meg kb. 60 fiatal és gyermek részvételével.
1998-ban felbátorodva a sikereken valamint a gyermekektől és a fiataloktól jövő igényekből, már 85 fő részvételével rendeztük meg a tábort Szentjobbon.
1999-ben Bélfenyérre mentünk táborozni, ahol a létszámunk majdnem megközelítette a 100-at.
2000-ben a csodás vidékű Rézbányára esett a választás, ahova 2001-ben visszatértünk.
2002-ben Tasnádszántón tartottuk meg a soron következő táborunkat, ahol annyira meg voltunk elégedve a lehetőségekkel, hogy 2003 nyarán is visszatértünk.
A 2004. évben ismét Bélfenyér adott helyett a tábor lakóinak.
2004-ben a második táborunkat Marosfőn tartottuk, ahol egy többletet adott a hely varázslatos kisugárzása.? 102 vettünk részt.
2005-ben visszatértünk táborozásaink első színhelyére Szentjobbra.
2005. év alkalmat adott arra, hogy Marosfőre is visszatérjünk táborozni.
2006. évben Szentjobbon táboroztunk
2007. évben szintén Szentjobb adott otthont a 210 fős táborunknak
2008. évben maradtunk a megszokott táborhelyünkön: Szentjobbon. Nagyon sok jelentkező akadt a táborra, évről évre több gyermek, fiatal táborozik velünk.
2009. évben szintén Szentjobbon szerveztük meg az élményekben dús nyári gyermektábort.

A Partiumi HÁLÓ Egyesület által szervezett tréningek és foglalkozások, célkitűzéseként szerepel a résztvevő fiatalok kooperációs képességének fejlesztése. Az aktivitásokba bevont fiatalokban fejlődnek a hatékony együttműködéshez szükséges képességek. Tréningeink lefutása minden esetben szakemberek bevonásával történik.
Az elmúlt évben szerveztünk: számítógép-kezelőképző tanfolyamot, kommunikátor és animátor képzést, pályázatíró tanfolyamot is. Mindezek a képzések lehetővé teszik, hogy a fiatalok megfelelő szakmai ismeretet gyűjtsenek és saját projektekben alkalmazva nagyobb hatásfokot érjenek el, növelni és ösztönözni szeretnénk a vállalkozó szellemet. A különböző tanfolyamokat, tréningeket, foglalkozásokat mindig az igények szerint válogatjuk össze. Az együtt eltöltött idő, az itt megtapasztalt dolgok mélyen beivódtak a résztvevőkbe.
Még élnek azok a hagyományok, amelyek évszázadokon át részei voltak a térség életének: farsangi mulatságok, szüreti bálok, és karácsonyi betlehemes szokások. A Partiumi HÁLÓ Egyesület felismerte ezeknek az ősrégi szokásoknak a fontosságát. Mindamellett, hogy felelevenítjük, ápoljuk és továbbadjuk vidékeink népi szokásait, ezek a mulatságok rendkívüli alkalmakat nyújtanak a társadalomformálásra. Célszemélyeink között ezeken az alkalmakon szociális interakció lép fel, ami erősíti a társadalmi kapcsolatokat. Továbbá erősül a kulturális identitás, felismerik gyökereiket, értékeiket, és megértik annak fontosságát. A borvidékek kultúrájához mérhetetlenül hozzátartoznak a szüreti bálok és mulatságok. Tevékenységünk során sikerült feléleszteni régi népi szokásokat olyan településeken is, ahol e szokások évtizedek óta hanyatlásnak indultak. Ilyen település Tenke, ahol 2005. október 29.-én, felelevenítve a régi népi szokást, szüreti bált szerveztünk.
Minden fontos ünnepen az idei évben szerveztünk egy hagyományörző tevékenységet. Karácsonykor Szatmárnémetiben ünnepeltünk együtt, farsangkor Nagyszalontán szerveztünk jelmezbált és programokat, nőknapja alkalmából pedig határokon túl, pertnereinknél Debrecenben.
A bálok a közösség teremtés, közösség alkotás egyik lehetősége és hogy, megmutassuk fiataljainknak, hogy játékosan és kulturáltan is lehet ismerkedni és szórakozni.
Az Ifi klubok programjai minden alkalommal remek hangulatban zajlanak, és mivel kortárs szervezők segítenek a témák kidolgozásánál, nagyon találóak és érdekfeszítőek.

2009-es év
2009-ben bővült a tagjaink száma. Hetente szerveztünk gyűléseket, melyeken minden alkalommal részt vettek a Partiumban működő tagszervezeteink, csoportosulásaink.
A gyűlések alkalmával szó esett a szervezendő programokról, illetve azon rendezvényekről, melyeken részt veszünk. Minden csoportosulásunk, tagszervezetünk bemutatta az általa rendezett programot, és beszámolt a gyűléseiken elhangzott dolgokról.
A Partiumi Háló Egyesület keretein belül számos fiatal végez önkéntes munkát. Sok ifjú gyerekkorában részt vett a Szentjános Bogár Táborokon, és tagja lett a 2004-ben alakult egyesületünknek. Lelkes fiataljaink segítenek a programok szervezésében, lebonyolításában, kiértékelésében, és csoportvezetőkként fejlesztik pedagógiai érzéküket, illetve csapatszellemüket.
A tavaly és az idei évben sok fiatalt sikerült megszólítanunk programjaink által, illetve a már meglévő tagszervezeteink, csoportosulásaink számát bővíteni, idén tovább szeretnénk újult erővel folytatni munkánkat egy mér készen lévő irodahelységben a székhelyen: Nagyváradon.
A fiatalokon kívül célcsoportunk a 30 év fölötti korosztály is, akiket más eszközökkel szeretnénk mozgósítani. Példának okáért: Szalontán működik egy csoportunk, ahol rendszeresen rendeznek találkozókat, gyűléseket a fiatalok együtt az 50 éve feletti korosztállyal, ahol minden résztvevő kellemesen tölti szabadidejét, és remekül érzi magát, függetlenül a kortól.

Szeptemberi hónapban valóra vált egy nagy álom, megnyílt a Partiumi Háló Iroda, mely nagy gőzerővel fejlődik és nagy hasznára van a közösségeknek.
Hagyományos programjaink közé tartoznak a Háló Találkozók, melyeket számtalan más helyszínen szerveztünk meg, melyek értékorientált foglalkozásaival, biztosítják a résztvevők hitéletének erősödését, hozzájárulnak a kulturális kezdeményezések megvalósulásához, a közösségek erősítéséhez, elindítására, a szabadidő hasznos eltöltéséhez. Mindezt elérhetjük: előadások, szentmisék, bűnbánati liturgiák, kézműves foglalkozások által. A részvevők figyelmét megpróbáljuk a hit és az erkölcsi norma felé irányítani. A kiscsoportos foglalkozásokon a csoportvezetők, akik tagjai a szervezetünknek, és akik évek óta gyakorolják a csoportvezetést, 18 éves kórtól, 60 éves korig bármelyik tagunk lehet csoportvezető, megpróbálnak segítséget nyújtani az egyházban, a családban, a világban való szerepek és feladatok tisztázásához, a felelős szerepvállaláshoz. A két napos találkozó lehetőséget nyújt a résztvevőknek az ismerkedésére, az információ- és tapasztalatcserére, kapcsolatépítésre. Különösen odafigyelünk arra, hogy a résztvevők minél jobban érezzék magukat, segítségül hívva minden olyan eszközt: előadásokat, kézműves foglalkozásokat, néptáncot; melyekkel mindezt elérhetjük. Az előadókat külföldről és belföldről hívtuk meg, szem előtt tartva az előadók személyiségének varázslatos kisugárzását, mellyel megfelelően közvetíthetik a témáinkat. Az előadások után és még más alkalmakkor is a résztvevők csoportokban megbeszélik az előadásban hallottakat és a csoportvezetők közreműködésével különböző drámapedagógiai módszerekkel játékosan, feldolgozzák és elsajátítják. A kézműves foglalkozások alkalmával megismerkedhetnek és elsajátíthatják a népi kultúra különböző műfajait. A táncházban láthatnak és megtanulhatnak különböző vidékről származó táncokat.
A szentmisék felemelő pillanatai, megtöltheti lelküket a hit és az öröm szivárvány szárnyaival. Szabad percekben liturgikus és ifjúsági énekeket énekelhetnek.
Működő közösségeink: a nagyváradi, a tasnádszántói, a szentjobbi, a bélfenyéri, a csatári, a tótteleki, a palotai, a mihályfalvi, a sarmasági, a kárásztelki, a székelyhídi, a temesvári, az aradi, a tenkei, a nagybányai, a szatmárnémeti, a károlyi, a dévai és a szalontai. Minden felsorolt helyen a 35 létszámot meghaladó tagság van jelen, Szalontán, Nagyváradon, Szatmárnémetibe a tagok száma meghaladja az 50 főt.

Célok

Rendezvényeink célja a működő katolikus közösségek között lehetőséget biztosítani
1.az ismerkedésre,
2.az információ- és tapasztalatcserére,
3.a kapcsolatépítésre, kapcsolatteremtésre,
4.az ismeretek bővítésére,
5.a közösségekben rejlő értékek bemutatására.
6.a szórványban élő fiataloknak kitágítani a látókörét, ráláttatni a lehetőségek sokaságára.
Az egyesületünk célja: a partiumban működő közösségek összetartása, kapcsolatteremtés emberek között, a hagyományok őrzése a Partium vidékein.

Célkitűzéseink

1)a partnerségi kapcsolatok megerősítése,
2)a magyarság önazonosságának
a)megőrzése,
b)fejlődése,
c)megerősödése;
i)kulturális,
ii)tudományos,
iii)hitéleti szempontok szerint

Programjaink, gyűléseink alatt a résztvevők

1)megismerkednek a találkozások örömeiben rejlő lehetőségekkel,
2)a manuális tevékenységekkel
3)a kézművesség
a)szépségeivel,
b)rejtelmeivel,
4)a helyes viselkedési formákkal
5)színesebb egyénekké válhatnak
6)a tanultakat beépíthetik személyiségükbe
7)a hagyományok ismeretének
a)bővítésével
b)tiszteletével
c)átörökítésével
8)az élményen alapuló játék
a)átélésével
b)használatával
9)az esztétikai érzékkel,
10)a fantáziával,
11)az ügyesség,
12)a találékonyság,
13)a rögtönzés,
14)a helyzetfelismerés,
15)a döntésbeli határozottság,
16)a kitartás,
17)a mozgáskultúra,
18)a kommunikációs készség,
19)a hazafias érzelem
20)az önbecsülésbe vetett hit
a)erősítése,
b)mélyítése.

A helyi közösségre gyakorolt hatások

Új barátságok, ismertségek szövődnek, levelező partnerekre találnak a részvevők.
Meglátják nincsenek egyedül a gondjaikkal.
1. A jó élmények hatására máskor is keresik a hasonló jellegű programokat, ezáltal még jobban elmélyíthető bennük a felelősségteljes gondolkozás. A felelős gondolkodás lényege a társadalomba való beilleszkedés.
2. A társadalom alapköve a család. A családi életre való felkészülés eredményeként stabil családok jöhetnek létre, melyek szintén a társadalmat erősítik.
3. A szabadidő tartalmas eltöltésére példát és kedvet kapnak.

Kárpát-medencei programjaink

Kattints a térképre!

Májusban Háló találkozó Csókán,
hálós esemény Nagyváradon és Csíkszeredán


1%

Romániában adózók esetén >>

Régebbi Tarsolyok elolvashatók itt >>

 2019 óta megjelent Tarsolyok tartalomjegyzéke >>

Támogatóink

Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
Miniszterelnökség
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő



Magyar Katolikus Püspöki Konferencia


Nemzeti Kulturális Alap
NKA Zeneművészet Kollégiuma


Belváros-Lipótváros Önkormányzata


Hangfoglaló Könnyűzenei Támogató Program


Renovabis


Pártfogó Pengő


Társadalmi szerepvállalás keretében webtárhely és domain támogatónk a forpsi.hu és az arubacloud.hu

Háló Közösségi és
Kulturális Központ - S4

1052 Budapest, Semmelweis u. 4.
+36 20 351 5375, iroda&halo.hu

Nem minden program saját szervezés
A műsorváltoztatás jogát fenntartjuk

S4 facebook oldala

terkep kicsi

S4 panorámakép

 

S4 programok

.

Feliratkozás programajánló hírlevelünkre

 

2025.05.22. 9:30-11:30 Szenior táncház minden csütörtökön nagycsütörtök kivételével

Táncot tanít: Boros András

 Részletek: +36 20 956 6734 borosmester @ gmail.com

 

2025.05.22. 18:00 Horváth Zoltán György előadása

 Részletek fb >>

 Ajánlott támogatás 1000 Ft.

 

2025.05.24. 19:00-21:30 Háló Jazz Klub 158.


Facebook esemény és részletek >>

Belépődíj 3500 Ft, nyugdíjas: 3000Ft, diák: 1500 Ft

Sorozatszerkesztő: Deseő Csaba

Eddigi klubestjeink >>

 

2025.05.26. 17:30 Népmeseelemezés

Szeibert András és Varga András meseelemző sorozata
Előadó: Szeibert András
Az örök ifjúság vize II.
Az érdeklődők ZOOM-on keresztül is csatlakozhatnak
nincs szükség jelszóra, csak a linkre
Bővebb információ: +36 20 264 3297, Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
A belépés ingyenes, adományokat az S4 fenntartására köszönettel elfogadunk

 

2025.05.27. 10:00-12:00 Kézműves kör

Kézműves kör Széplaki Marika vezetésével  minden páros kedden

Írás a Mai Belváros 2018.október 18-i számában

 

2025.05.27. 19:00 Keddek a lelkeknek

PálFeri.hu >>

Részletek fb >>

 

2025.05.30. 19:00 Szálltam rózsaszín lovon - két nyelvű verses-zenés est Szergej Jeszenyin verseiből

részletek fb >>

 

Kiállítások

A kiállítás május 22-ig látogatható, hétköznap 14 és 18 óra között és az esti programok alatt.

A Kolta Galéria korábbi kiállításai >>

 

Háló Közösségi és Kulturális Központ - S4 | Cím: 1052 Budapest, Semmelweis u. 4. | Telefon: +36 20 351 5375 | E-mail: iroda&halo.hu | Beszámolók