Üdvözöljük a Partiumi Háló Egyesület Hagyományok című projektjének honlapján!
A portál lehetőséget teremt arra, hogy több információhoz jussanak a programok résztvevői, illetve az érdeklődő, hagyományokat kedvelő közönség.
Az Irányító Hatóság (IH) a Közös Irányító Bizottság döntése alapján, együttműködésben a magyar és román Nemzeti Hatóságokkal, 2009-ben elindított egy pályázati felhívást a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretén belül. A Programot az Európai Regionális Fejlesztési Alap (a továbbiakban: ERFA) finanszírozza, amelyet a Programban résztvevő két tagállam (Magyarország és Románia) állami társfinanszírozással egészít ki. A Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 célja: közelebb hozni egymáshoz a határmenti térségben élő embereket, közösségeket és gazdasági szereplőket az együttműködésbe bevont térség közös fejlesztésének elősegítése érdekében, a határmenti térség alapvető erősségeire építve.
A Partiumi Háló Egyesület , a Fiatalon a fiatalokért ?Lelkierő" Egyesület, a Szent László Gimnázium partnerségével 2009 novemberében hozzálátott a Határmenti hagyományok megismerése és megőrzése (rövidítve: Hagyományaink) címmel megnyert projekt megvalósításához.
A projekt célja: a határmenti régióban a közösségek közötti együttműködés megerősítése a térség fejlődésének érdekében. Ezért partnereinkkel közösen képzéseket és hagyományőrző tevékenységeket szervezünk: 2 konferenciát (projektindító és projektzáró),4 felkészítő traininget (önismereti, személyiségfejlesztő, 2 animátorképző), 7 hagyományőrző tevékenységet (karácsonyi, húsvéti, termények betakarításához fűződő szokások, stb.), és 1 hagyományőrző tábort.
A projekt célcsoportja: a határ két oldalán a különböző érdeklődésű kisközösségekhez tartozó személyek.
A projektben szereplő programok által új kapcsolatok jönnek létre, a közösségek közötti együttműködési szint, valamint a kulturális értékek száma is növekedni fog. Az összegyűjtött hagyományokból egy könyv és CD-anyag összeállítására kerül sor, illetve egy naptáréra, mely a bemutatott hagyományok képeivel lesz illusztrálva. A kommunikációs anyagok széles körben terjesztésre kerülnek, így a projekt eredményei akár több ezer emberhez is eljuthatnak.
A projekt megvalósulásának programjai és helyszínei:
1. November: Nyitókonferencia, helyszín: Nagyvárad - A program itt tölthető le, a beszámolópedig itt
2. December: Karácsonyi hagyományőrző rendezvény, helyszín: Szatmárnémeti
3. Január: Dramatizálás, szerepjátékok témakörben képzés, helyszín: Nagyvárad
4. Február: Farsangi hagyományőrző rendezvény, helyszín: Nagyszalonta - a részletes program itt. a meghívó pedig itt letölthető
5. Március: Nőknapi hagyományőrző rendezvény, helyszín: Debrecen
6. Április: Húsvéti hagyományőrző rendezvény, helyszín: Szentjobb - a program itt tölthető le
7. Május: ?Jurta", hagyományőrző rendezvény, helyszín: Nagyvárad - a meghívó itt letölthető
8. Június: Animátor képző ? csoportvezetés technikái, képzés, helyszín:
9. Július: Hagyományőrző Tábor, helyszín: Vekeri-tó
10. Augusztus: Gyermekek életkori sajátosságai, képzés, helyszín:
11. Szeptember: Szüreti szokások, hagyományőrző rendezvény, helyszín: Szentjobb
12. Október: Záró konferencia, helyszín: Debrecen
A régióban élő közösségek népszokásai nemcsak színesek, érdekesek, hanem régiségeit tekintve mozgalmas történelmünkről is rengeteget mesélnek. A Partiumi Háló Egyesület ezeknek a szokásoknak, hagyományoknak a felelevenítésére szervezi meg közösen a partnerekkel: a Lelkierővel és a Szent László Líceummal az egy éves projektet, a határ mindkét oldalán. A projekt lebonyolítására, azért van szükség, hogy jobban megismerjük szomszédos régióink különböző ünnepeit, családi szokásait, melyek néphagyományainkhoz köthetők.
Emellett tréningeket szervezünkm melyek a csoportok tagjainak azon szükségleteit és igényeit elégítik ki, melyek a személyi fejlődésüket segítik elő. Ezáltal nemcsak képzettebbek lesznek egy csoport vezetésére, de szélesebb látókörrel rendelkeznek majd, ezek elsajátításával. A közvetlen és közvetett környezetükét is gazdagítják, valamint az elsajátított hagyományokat, vezetői kézségeket, képzésanyagokat át tudják majd adni a közösségeiknek.