Május 12-én fellép: Illényi Katica
Illényi Katica - hegedű, ének; Cseke Gábor - zongora, Balázs Gábor - bőgő, Kovács Zsolt - dob
Jótékonysági koncert a nagybecskereki Miasszonyunk lánykollégium támogatására a Délvidéken (Vajdaság)
A koncert végén beszélgetés a művésznővel életéről, pályafutásáról. A beszélgetést vezeti: Deseő Csaba
Belépődíj: 2400Ft (ingyenes klubtagságival: 2000Ft, diákoknak, nyugdíjasoknak 1800Ft)
ILLÉNYI KATICA a magyar könnyűzene tündöklő csillaga. Zeneakadémiát végzett hegedű tanszakon, pályafutását szimfonikus zenekarban kezdte, ám hamar rájött, hogy az ő helye a szólisták között van a színpadon. Műfaji határokat nem ismer, virtuóz hegedűművészként az utóbbi években elsősorban Stephane Grappelli hagyományait követve swing jazzt játszik, emellett csodásan énekel, táncol és verset, prózát mond, produkcióival rendre elkápráztatja a közönséget.
Honlapcím: www.illenyikatica.hu
A délvidéki magyarok egy harmada szórványban (a Bánságban, Nagybecskerektől délre, kelet-Bácskában, és a Szerémségben) él, egymástól óriási távolságokra, jócskán keveredve más nemzetekkel, és nagyon erős asszimilációnak kitéve. A mai déli magyar országhatártól a legdélebbi magyarok lakta falvakig, Székelykevéig, Sándoregyházáig majdnem akkora a távolság, mint Magyarország szélessége. A II. világháború után a hatalom elvette az egyházak javaival együtt az intézményeit, és a mai napig nem szolgáltatta vissza. Nincsenek önálló magyar oktatási intézmények, (mint Erdélyben) az iskolák vegyes tagozatokkal működnek, egyre kevesebb magyar osztállyal. A déli szórványban, a rendszerváltás után, még a 90-es években is bezártak néhány magyar tagozatot. Nagybecskerek földrajzi, kulturális és oktatási értelemben is a délvidéki szórványmagyarság központja. Itt működött 1920-ig a nagy múltú Piarista Gimnázium, ahonnan a magyarországi cserkészet kiindult, és 1945-ig a Miasszonyunk Szegény Iskolanővérek iskolája. Itt van a bánáti egyházmegye püspöki székhelye is. A kilencvenes évek elejére a magyar anyanyelvű középiskolai oktatás annyira elsorvadt, hogy már csak a gimnáziumban működött egy magyar tagozat. Innen délebbre már sehol nincsen magyar középiskolai oktatás.
Ebben a helyzetben, 14 évvel ezelőtt a nagybecskereki Miasszonyunk Iskolanővérek egy, a Délvidéken egyedülálló kezdeményezéssel bentlakásra befogadtak néhány szegény sorsú vidéki középiskolás korú magyar leányt. Pár év alatt, anyaországi és más segítséggel kibővítették rendházukat. Ma egy 55 fős leánykollégiumot működtetnek, Rácz Gizella nővér vezetésével. (23000 Zrenjanin, Cara Dusana 65, tel: +381-23-569-234 , Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.)
http://www.iskolanoverek.hu/belso.php?q=magyartart/nagybecskerek.htm
http://www.catholic-zr.org.rs/hun/eletkepek/ballagok.htm
A jó példát követve, 2002-ben, a Nagybecskerek melletti Muzslyán, a szalézi plébánia udvarán egy kétszintes épületet emeltek, ahol 60-70 középiskolás és néhány főiskolás fiúnak biztosítanak bentlakást. (Emmausz fiúkollégium). A fiúk és a lányok a bánáti szórványtelepülésekből érkeznek, (15-20 helyiségből) magyar közösségben élnek, nagyobb részük magyarul tanul. A kollégiumok rendkívül jelentős szerepet töltenek be a délvidéki szórványmagyarság megmaradásábanl. Működésüknek köszönhetően a nagybecskereki középiskolákban újraindult néhány magyar tagozat!
Ezek a kollégiumok semmilyen szerbiai állami támogatásban nem részesülnek. Az utóbbi időben az anyaországi alapítványi pályázati források nagyon beszűkültek, ezért nagy szükség a jószándékú magántámogatásra is.
A HÁLÓ Egyesület lllényi Katica koncertjének teljes bevételét (a művésznő nagylelkű felajánlásának köszönhetően) a nagybecskereki Miasszonyuk Lánykollégium támogatására fordítja.
SZÓRVÁNY ALAPÍTVÁNY (23206 Muzslya, Pf.8. - Szerbia)
Magyaroroszági számlavezető bank: K&H Bank Rt. 6724 Szeged, Kossuth L. u. 119.
Magyarországi számlaszám: 10402812-00010740-00000008
A megjegyzés rovatba kérjük beleírni: Miasszonyunk Leánykollégium
Októbertől "második kedd": Jazz a HÁLÓban
Októbertől újabb zenei stílussal lett gazdagabb a HÁLÓ Klub. A már harmadik évadját kezdő "harmadik kedd" (énekelt versek) és a második évadját kezdő "első kedd" (kamarazene) mellett beindítottuk a "második keddet", "Jazz a HÁLÓban" címmel. Ezeken az estéken a HÁLÓ Klubban már megszokott módon lesz bemutatva ez a zenei műfaj, neves előadók segítségével. (koncert - barátkozós szünet - beszélgetés az előadóművészekkel)
A sorozat szerkesztője és házigazdája Deseő Csaba, a hazai jazz legendás hegedűse.